KOSTOL SVATEJ RODINY V TRENČÍNE

Biblia - Pokus o exegézu - KNIHA MÚDROSTI

      Zatiaľ čo latinská Vulgáta tento spis označuje ako Liber sapientiae, Septuaginta ju označuje ako Sofia Salomonos (Múdrosť Šalamúnova). Isto autorom nie je kráľ Šalamún, len jeho meno a sláva sa využívajú, aby dali knihe význam a hodnotu. Autorom je helenistický Žid, žijúci v Egypte, to je pravdepodobne i dôvod, prečo nebola zaradená do tzv. kánonických kníh židovského kódexu Biblie, pričom kniha bola napísaná v období vlády Ptolemaiovcov, približne v 1. storočí pred K.

      Obsahovo sa skladá z troch častí:

  1. Božie rozhodnutie o ľudskom osude, pričom ľudí delí na zbožných a bezbožných, ktorí si za svoju bezbožnosť môžu sami.
  2. Chválospev na múdrosť, ktorý opäť ako je to v knihe Prísloví vyzdvihuje pravú Múdrosť, ktorá je viera v Boha a život podľa jeho prikázaní, na rozdiel od pohanov, ktorí pravú múdrosť nevlastnia.
  3. Úvahy nad vyvedením z Egypta, ktoré sú názornou ukážkou biblického textu, ako sa uplatňoval v midrašoch. Jeho hlavným zámerom je porovnať osud Izraela a Egypta cez tzv. egyptské rany.

      Kniha končí chválospevom na Jahveho. Často na ňu nadväzuje sv. Pavol vo svojich listoch, pričom Pavlove citáty sú literárne veľmi blízke výrazom používaným v tejto knihe.

© 2004 -    - pre WWW.KSRTN.SK